Axa Dask Zorunlu Deprem Sigortası

Axa Dask Zorunlu Deprem Sigortası

Axa Dask Zorunlu Deprem Sigortası

Axa Dask

Axa Dask Zorunlu Deprem Sigortası depremde oluşabilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin hasarlarını karşılayan sigortadır.

Axa Dask ne demek diye sorulduğu zaman bu soru şu şekilde yanıtlanabilir: kısaca DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası, deprem durumunda oluşabilecek bina yıkımı, patlama, yer kayması, yangın gibi afetlerin mülkünüzde bıraktığı hasarları tazmin edebilmeniz amacıyla düzenlenen bir sigortadır.

Farklı teminat bedelleri karşılığında yararlanabileceğiniz DASK ne işe yarar sorusunun yanıtı ise (DASK açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu) poliçe seçenekleri dairenizi, bina kolonlarını, ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, tavanları, tabanları ve bina sahanlıklarını güvence altına alıyor.

Zorunlu bir sigorta türü olan DASK’ın düzenli olarak yenilenme şartı bulunuyor. Meskenlerinizi kiraya vermeniz, elektrik, su ve doğal gaz bağlatmanız için DASK poliçelerinizi düzenli bir şekilde güncellemeniz ve ödemelerini yapmanız gerekiyor.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın tavan değeri, devlet tarafından belirleniyor ve düzenli aralıklarla güncelleniyor. 17 Ocak 2018 tarihinde yapılan son güncellemeye göre Zorunlu Deprem Sigortası, tüm yapı tiplerinde 240.000 TL’ye kadar olan hasarları karşılıyor.

Axa Dask Zorunlu Deprem Sigortası

Axa Dask Zorunşu Deprem Sigortası

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası, konutları güvence altına alması ve çeşitli hasar durumlarında zararınızı karşılaması açısından konut sigortası seçenekleriyle benzerlik gösteriyor. Konut sigortası ve DASK arasındaki temel farkı ise iki sigorta seçeneğinin kapsamları oluşturuyor. DASK, yalnızca depremin yol açtığı yıkılma, zarar görme, yangın, patlama, zemin kayması gibi durumlarda zararınızı karşılıyor ve deprem harici bir nedenle oluşan hasarlarınız, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına girmiyor.

Konut sigortası seçenekleri ise sebep fark etmeksizin konutunuzun gördüğü tüm hasarları ve konutunuzun içindeyken sizin ya da aile bireylerinizin karşılaşabileceği tüm kazaları kapsıyor. Pencere camı kırılmasından su baskınına, yangından heyelana, binanıza uçak çarpmasından ev içinde geçirdiğiniz küçük kazalara dek pek çok tehlike karşısında evinizi ve ailenizi güvence altına alan konut sigortası seçenekleri, evinde güven içinde yaşamak isteyen herkesin mutlaka yaptırması gereken sigorta türleri arasında bulunuyor.

Axa Dask Neleri Kapsar?

DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı:

  • Deprem sonucu oluşabilecek bina yıkımını,
  • Patlama, yer kayması, yangın vb. afetler sonucu mülkünüzde meydana gelen hasarları,
  • Dairenizi, bina kolonlarını, binadaki ortak kullanım alanlarını, merdivenleri, bina sahanlıklarını, tavan ve tabanları güvence altına almayı,
  • Meskenlerinizi kiraya verme, elektrik, su ve doğalgaz bağlatma durumlarını içermektedir.

Son güncellemeye göre DASK Deprem Sigortası’nın hasar kapsamı tüm yapı tiplerinde 240.000 TL’ye kadardır. DASK kapsamı dikkate alınarak hasar gören yapınız için yetkili kişilerin incelemesi sonucu zararınız geri ödenir.

Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Zorunlu Deprem Sigortası, sigorta kapsamında yer alan alanlarda oluşabilecek deprem kaynaklı tüm hasarlar için geçerli olması nedeniyle depremin yol açabileceği maddi kayıpları en aza indirme amacı taşıyor. Gerçekleştiği bölgede ciddi maddi kayba neden olabilen depremlere karşı alınabilecek en etkili maddi tedbirler arasında yer alan DASK, deprem durumunda tüm yaşamınızı etkileyebilecek boyutta maddi kayıplar yaşamanızı engellerken küçük ölçekli hasar durumlarında da size destek oluyor.

DASK işlemlerini, size ait meskenlerin üst kullanım hakkından faydalanabilmek için de mutlaka düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. DASK ödemelerinin düzenli olarak gerçekleştirilmemesi ve olası bir ihtiyaç durumunda geçerli bir DASK poliçesinin bulunmaması, sigorta kapsamına giren haklarınızdan yararlanma şansınızı ortadan kaldırıyor ve bu nedenle mutlaka düzenli olarak Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmanız gerekiyor.

DASK’ı Ev Sahibi Mi Yaptırmalı Kiracı Mı?

Pek çok kişinin aklına ilk gelen sorulardan biri de “DASK’ı kim öder?”dir. Zorunlu Deprem Sigortası DASK’ı, ev sahibi veya kiracı yaptırabilir. Fakat her iki durumda da yaptırılan sigorta poliçesi ev sahibi adına düzenlenmektedir ve poliçede ev sahibi “sigortalı” olarak yer alır. DASK yaptırma masrafı, kişinin ev sahibi olma durumunda ev sahibinindir. Kiracının sigortaya dair herhangi bir ödeme yapma zorunluluğu yoktur.

DASK Nasıl Yapılır?

AXA Sigorta internet sitesi üzerinden veya AXA Sigorta acentesinden teklif alarak DASK sigortasını yapabilir ve poliçe sorgulayabilirsiniz. DASK yaptırmak için gerekli belgeler şunlardır:

  • Sigortalının adı, adresi, ev ve cep telefon numarası, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası (tüzel kişiler için).
  • Sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu.
  • Meskenin metrekare cinsinden brüt yüzölçümü ve kullanım şekli.

Ayrıca DASK sigortasında taksitli ödeme yapabilirsiniz. Bu prim ödemelerini, finans kurumunuzun sunduğu taksit seçenekleriyle gerçekleştirebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası online teklifinizi almak için tıklayın.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2524 Şişli İstanbul

AXA KONUT SİGORTALARI

AXA SİGORTA

KILAVUZ SİGORTA

KILAVUZ SİGORTA İLETİŞİM

KLAVUZ FACEBOOK

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın