Karavan Nedir Motokaravan, Çekmekaravan

Motokaravan

Karavan

Karavan Nedir

19. yüzyıl sonlarında sirk çalışanlarının konaklaması için tasarlanan karavanlar, sonraları Avrupa’da yaşayan çingeneler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Otomobil sektöründeki gelişmeler sonrasında “motokaravan” adı verilen ve çekme aracına ihtiyaç duyulmadan (araca entegre edilmiş karavan) kullanılan karavan türleri yapılmıştır. 

Çekmekaravan

Bugün motokaravan ve çekmekaravan olmak üzere iki tür karavan da kullanılmaktadır. İki türün de kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Uzun konaklama süreleri söz konusuysa çekmekaravan, kısa süreli konaklamalar için ise motokaravan tercih edilmektedir. Çekmekaravanın lastik aşınma gideri dışında pek bir amortisman ihtiyacı yoktur. Hareket özgürlüğü ön planda ise motokaravan tercih nedeni olmaktadır.

Karavan Motokaravan, Çekmekaravan

Motokaravan, Çekmekaravan

Karavanlar, yaşamsal fonksiyonlara minimum ölçülerde cevap verebilecek yatak, mutfak, duş, tuvalet ve oturma birimi donanımlarına sahip, motorlu araç standart ölçülerine uygun, hareketli yaşam mekânlarıdır. Karavanlar, çekme karavan ve motokaravan olmak üzere iki gruba ayrılır;

Çekme Karavanlar: Bir çekici aracın arkasına bağlanarak çekilen römork şeklindeki karavanlardır. Bu tür karavanları çekebilmek için karavanın büyüklüğüne göre uygun güçteki araçlara ihtiyaç vardır. Seyahatlerde araç karavandan ayrılarak bağımsız olarak çevre gezilerinde kullanılabilir. Türkiye’de çekme karavanlar 750 kg’dan hafif ve 750 kg’dan ağır olarak iki sınıfa ayrılır ve birinci grup karavanlar ruhsatsız, ikinci grup karavanlar ruhsat ile karayollarında kullanılabilir.

Karavan Motokaravan, çekmekaravan

Motokaravan

Motokaravanlar: Kendi kendine hareket edebilen ve iç düzeni kamp yapmaya elverişli olarak tasarlanan kendinden motorlu kamp taşıtlarıdır. Motokaravanlar tek parça halinde olup kapalı kasa panelvanların içine, kamyonetlerin arkasına, özel yapılan kasa içine ya da otobüs kasalarının içine tasarlanabilir.

Çok sevdiğiniz, içinde özgürce yaşamaktan mutlu olduğunuz karavanınızı hırsızlık, kaza, doğal afet vb. risklere karşı karavan sigortası yaptırmayı ihmal etmeyiniz

Motokaravan ve Çekme Karavanlarınıza Genişletilmiş ve Farklı hizmetler ile zenginleştirilmiş Kasko Sigorta teminatı sağlıyoruz. Sigortalının Trafik poliçesi Ankara Sigortada ise, Kasko poliçesine + %10 indirim uyguluyoruz.

Savrulma Sistemi Trailer Control ( ATC) veya Anti Yalpalama Kaplini sistemi varsa kasko primi üzerinden %10 indirim uyguluyoruz. 250 bin lira limitle İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı sağlıyoruz.

Asistans Çekici Hizmetimiz Yurt içinde ve Yurt Dışında geçerlidir. Aracın Yanması & Çalınması teminata dahildir.

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat: 13 No: 2524 Şişli İstanbul

İLETİŞİM

KILAVUZ NEWS

ANKARA SİGORTA

KILAVUZ SİGORTA

KILAVUZ FACEBOOK

PERPA TİCARET MERKEZİ

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın